top of page
Keresés
  • Szerző képekorn.anita

FÉRFIRUHÁK - MAGYAR TERVEZŐKTŐL


Főleg az ünnepek előtt merült fel sokakban a kérdés, hol találnak fenntartható, vagy legalább helyben készült, magyar tervezői férfiruhákat. A karácsonyi ajándékok most már maximum a csere állapotában vannak, de a jövőre nézve hasznos lehet a következő gyűjtés. Hogy ha már magad miatt csak ritkán lépsz be egy fast fashion üzletbe, akkor a férjed/barátod miatt se feltétlenül tedd...

forrás: a NUBU Facebook oldala


ZSIGMOND DORA menswear


Ha környezettudatos és magyar férfiruhákról kérdeznek, akkor Zsigmond Dóra neve ugrik be elsőként. Az archaikus paraszti kultúrából merítkező márka 2014-ben indult, a fenntarthatóság elemeire pedig azóta is nagy hangsúlyt fektet. Növényi festésű, organikus anyagokat használ, vagy épp PET-palackokból újrahasznosított textilekkel, esetleg 60 éves anyagokkal dolgozik.

Ami számomra különösen szimpatikus, hogy a gyártás a tervező, Dóra szülőfalujában, Alapon történik, egy pici manufaktúrában. Egyik kollekciója lookbok-jában pedig pótnagypapája, a 91 éves Jani bácsi is szerepel. A tervező hitvallásában ez és a ruhák története, üzenete is megjelenik: „Belélegezni a múltat és kilélegezni a jövőt”.


forrás: ZSIGMOND DORA menswear Facebook oldala


KISSMARK


Az utóbbi hetekben megint együtt dolgozom Márkkal egy showműsoron. Az egyik legkreatívabb stylist és persze tervező, akit ismerek. Ja, és aki csodákra képes, ha egy jelmezt át kell varrni, egy ruhát át kell alakítani, vagy újrafelhasználni (!).

Legutóbb a Vogue Men arab kiadásában jelent meg egy divatanyaga, szóval igen, az ő neve is jogosan merül fel, ha férfiruhákról beszélünk.

A KISSMARK kollekciók 30 százaléka férfiaknak dedikált, de a tervező egyedi megrendelésre is dolgozik. Most épp egy esküvőre készít - nyilván nem konfekció - öltönyt, de ismert férfiak is gyakran bújnak a kreációiba. Márk kedves és közvetlen, nyugodtan írjatok neki, ha életre szóló, különleges darabokat kerestek – nemcsak nőknek!




Robert Maar


És ha már showműsorok. Már Róbert neve ismerős lehet azoknak, akik szeretnek utánanézni, miben jelenik meg a színpadon egy-egy ismert műsorvezető. Till Attila - csak ritkán fekete - öltönyeit például szinte kivétel nélkül Már Róbert tervezi. De a csillogás és piros skótkockák mellett a hétköznapi, hordható darabok és gyönyörű kabátok is jellemzik a márkát. Na és néha egy-egy színes, női blézert is lehet találni nála.




DÜSK


Hegedűs Dóra márkája a genderless vonalat erősíti. Szóval ezek azok a darabok, amiket bátran kivehetsz a barátod szekrényéből, ha épp reggel fogalmad sincs, mit ránts magadra. Dóra imádja a ’80 évek punkrock stílusát, Bowie és Jagger rajongó, mindezt pedig kényelmes és kézzel festett, Magyarországon készül ruhákba álmodja bele. Amelyekkel üzen is.

2019-es kollekciójával például a társadalmi elvárások kérdését boncolgatta. Boys do cry – ezt a nevet adta az unisex daraboknak.



Printa


Majoros Zita és a Printa neve egybeforr a fenntarthatósággal. Ha valaki bekukkant a Rumbach Sebestyén utcai üzletük mögött található műhelybe, akkor láthatja, ahogy helyben szitázzák az anyagokat természetes alapú festékekkel. Vagy ahogy a hatalmas zsák férfiingek új életre kelnek egy-egy női ruhában. Az upcycling mellett most egyre erősebb a márka organikus anyagokat és zero waste szabást felvonultató vonala, amelyekben helyet kapnak a férfiruhák is. Ezek a polók és pulóverek pedig felveszik a versenyt a fast fashion árakkal.



Hiraeth


A Printához hasonlóan a Hiraeth márka is beépít használt ruhákat a darabjaiba. Hisz azért a kilós bálák alján bőven találni olyan second hand cuccokat, amelyekből szinte biztos, hogy már csak szemét lenne. Na, ezeket gondolja újra a 2019-ben indult brand, ami Lénárd Laura színésznő nevéhez fűződik, aki a turkálóból és ismerősöktől szerzi be a férfi darabokhoz is az alapanyagot. Nem titkolt célja a szemléletformálás, és a terelgetés egy tudatosabb öltözködés irányába. Megfizethető árakkal.



Je Suis Belle


Az egyik legrégebbi és legismertebb magyar márka a régi, már kidobásra ítélt anyagok újrafelhasználásában szintén élen jár itthon. És bár Kiss Tibi alapvetően nőknek tervez ruhákat, a legújabb, organikus vagy épp asztrológiai mintákkal díszített ingek abszolút az unisex vonalat viszik. Tibi egyébként saját kezűleg rajzolja a mintákat a second hand darabokra, szóval már csak ezért is megismételhetetlen és unikális minden egyes ing.



Manuela


A Manuela brand a gyerekruháiról lett ismert itthon, mára viszont egyre erősebb a felnőtt női és unisex/férfi szekció is a márka életében. A skandináv letisztultság és a dekoratív minimalizmus jellemzi leginkább. Maráczy Manuéla tervező kollázs alkotásai pedig gyakran megjelennek a polók, pulcsik, kabátok printjein is. Amelyek egy férfi gardróbban is pompásan mutatnak.

Manuélával készül egyébként a következő Ruhastory rész, szóval ha jobban meg szeretnétek ismerni, akkor hamarosan irány a YouTube!



Touch me not clothing


Hogy az etikus, hazai gyártás mellett visszakanyarodjunk a környezettudatos anyaghasználathoz, jöjjön egy újabb márka, a Touch me not clothing! Kizárólag GOTS minősítéssel ellátott organikus pamutot használnak, és minden kiegészítő/gomb is természetes anyagból készül. Természetesen Magyarországon... Bilau Dea és Sáhó András egyébként formatervező mérnöknek tanult, amikor 2015-ben megalapították a márkát. Kényelmes pulcsikat, pólókat lehet vásárolni náluk, sportmárka árakon.



NUBU


A NUBU is erősít mind a fenntarthatóság, mind a férfiruhák tekintetében. Az újrahasznosított és organikus anyagok egyre többször jelennek meg a kollekciókban. A letisztultsággal kombinált apró csavarok a szabásvonalakban pedig már nem számítanak női privilégiumnak. Szóval nyugodtan fogd meg a barátod kezét, és sétáljatok be egy NUBU üzletbe, ahol ő sem unatkozik majd. És bár az árképzés nem fast fashion, ezek a darabok sosem mennek ki a divatból, és egy életre szólnak a minőségük miatt is.



Nanushka


A Nanushka is kiáll a fenntarthatóság ügyéért, mindezt hangsúlyozzák az anyaghasználat tekintetében és a műhelymunkában is. Abban hisznek, hogy szakemberek vannak egy-egy ruhadarab mögött, nem pedig ismeretlen, alulfizetett munkások. Már nemcsak a magyar, hanem a new york-i és a londoni közönség is rajonghat a Nanushka darabokért, ráadásul már a férfiak is. Az árak is világszínvonalúak, de aki bevállalja a néha inkább genderless darabokat, az biztosan egy életre boldog lesz velük.




NES shoes


És akkor a végére jöjjön egy abszolút fenntartható választás 40-es lábakon túl is. A NES shoes profiljába már 2008 óta beletartozik a környezettudatosság. Ahogy Szilágyi Andrea tervező a honlapon megfogalmazza, „termékeit kizárólag természetes, lebomló és/vagy vegán, illetve újrahasznosított vagy újrahasznosítható alapanyagokból, környezetbarát módon hozza létre.”

Nyíregyházán, etikus módon, egy olyan üzemben készülnek a különleges pár cipők, ahol kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság. Ja, és ami jó hír, hogy a márka az évek alatt nem egyre drágább, hanem pont, hogy egyre megfizethetőbb és elérhetőbb lett. Férfiaknak is.



2 226 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

ZIA

bottom of page